Bor Veteran
Pridružen/-a: 12.08. 2006, 00:42 Prispevkov: 60
|
Objavljeno: 13 Feb 2007 19:14 Naslov sporočila: Finance: "Kako si pomagati z zadržanim delom kupnine&qu |
|
|
Kako si pomagati z zadržanim delom kupnine
Vesna Vuković
vesna.vukovic@finance-on.net
Če prodajalec ne odpravi napake, ga kupec v letu dni lahko toži ali pa napako odpravi za račun prodajalca
Pri napakah, očitnih ali skritih, se prodajalec in kupec nepremičnine pogosto ne strinjata, ali gre sploh za napako oziroma kako jo odpraviti in podobno. Za kupca je zato pomembno vztrajati, da prodajalec očitne napake izrecno prizna že v prevzemnem zapisniku, pri skritih napakah pa včasih ne gre brez mnenja sodnega izvedenca.
Če prodajalec očitnih napak ne odpravi v roku, določenem s prevzemnim zapisnikom, pa tudi v morebitnih dogovorjenih dodatnih rokih, lahko kupec odpravo napake zahteva s tožbo, in sicer do enega leta po prevzemu. Ker pa je tožba pogosto le skrajen in drag ukrep, smo preverili, kako naj kupec napako odpravi hitro in za račun prodajalca.
Očitne napake
Kupec lahko v omenjenem primeru napako odpravi sam, stroške pa si poračuna iz zadržanih petih odstotkov kupnine. Preostanek nakaže prodajalcu. Kot nas je opozoril odvetnik Mitja Pavčič, je za kupca pomembno, da je prodajalec napako izrecno priznal (lahko v prevzemnem zapisniku), sicer bo verjetno prišlo do tožbe. Prodajalec lahko toži tudi, če se ne strinja z višino stroškov za odpravo napak, zato naj se kupec zavaruje tudi v tej smeri.
Skrite napake
Več težav je v praksi z uveljavljanjem bančne garancije za odpravo skritih napak. Čeprav gre za prvovrstno bančno garancijo na prvi poziv in brez ugovorov, lahko sodišče z začasno odredbo zadrži izplačilo denarja. Gre za primere, ko prodajalec vloži tožbo, ker ne priznava napake. Zato je pri skritih napakah tudi po mnenju odvetnika Pavčiča pomoč izvedencev nepogrešljiva.
Zemljiška knjiga
Nekaj težav je tudi pri obveznosti prodajalca, da kupcu omogoči vpis v zemljiško knjigo, še posebno pri etažni lastnini. Zakon o varstvu kupcev stanovanj sicer določa, da kupec lahko zadrži del kupnine, dokler mu prodajalec ne izda zemljiškoknjižnega dovolila. Vendar zemljiškoknjižno dovolilo pri etažni lastnini ni nujno zagotovilo, da se bo etažni lastnik tudi vpisal, če prej že ni urejen vpis večstanovanjske stavbe, pojasnjuje Pavčič. V tem primeru je priporočljiv dogovor o hrambi petih odstotkov kupnine pri notarju do takrat, ko bo vpisana tudi etažna lastnina stavbe, tako da ni ovir za vpis posameznih lastnikov stanovanj. Vendar investitorju na tak dogovor po zakonu o varstvu kupcev ni treba privoliti.
Povezava: tukaj |
|